ZORLU HOLDİNG HAKKINDA

ZORLU HOLDİNG HAKKINDA

Üretim, ihracat, istihdam rakamlarının büyüklüğü ve dünya pazarlarındaki rekabet gücüyle Türkiye ekonomisinde çok önemli bir yere sahip olan Zorlu Holding’in başarı öyküsünün temelleri, 1950’li yılların başında Denizli Babadağ’da atılmıştır.

2000’li yıllarda, Türkiye’nin en büyük kuruluşları arasına adını yazdırmayı başaran Zorlu Holding’in faaliyetleri tekstilden gayrimenkule, elektronikten enerjiye kadar geniş bir alana yayılmaktadır. 2006 yılı itibariyle Zorlu Holding, şu dört ana alanda faaliyet göstermektedir:

-Ev tekstili, polyester iplik

-Elektronik ürünler, bilgi teknolojileri ve dayanıklı tüketim malları

-Enerji üretimi

-Gayrimenkul

1980’li yıllara kadar ev tekstili alanındaki çalışmalarıyla büyümesini sürdüren ve Zorlu Holding Tekstil Grubu adı altında Türkiye’ nin ev tekstilinde lider markası olarak kabul edilen TAÇ’ı yaratan Zorlu Holding, 1994 yılında Vestel Elektronik’i bünyesine katmıştır. Holding, 1996 yılında Zorlu Enerji ile enerji sektörüne  adım atarak şirketlerinin sayısını artırmıştır. 2006 yılında da Gayrimenkul sektörüne giriş yapmıştır.

Zorlu Holding bugün, 52 şirketi ve  yaklaşık 30.000 çalışanıyla, Türkiye’nin geleceği ve Türk insanının yaşam kalitesi için çalışmaktadır.

Ev tekstili, Polyester iplik:

Zorlu Tekstil Grubu’nun ana faaliyet konusu iplik, perde ve ev tekstili ürünleri (çarşaf, nevresim takımları, yatak örtüsü, masa örtüsü, pike) üretimi ve pazarlamasıdır.

Avrupa ve Orta Doğu’nun en büyük entegre polyester iplik üreticisi ve ihracatçısı konumundaki Korteks Mensucat Sanayi ve Tic. A.Ş. İplik Fabrikası, Türkiye tekstil sektörünün kaliteli polyester iplik ihtiyacını karşılamak üzere 1989 yılında Bursa’da kurulmuştur.

Korteks İplik DRY TOUCH® nem yönetimi sağlayan kumaşlar için özel olarak geliştirdiği ipliklerin yanı sıra farklı fonksiyonel özellikler taşıyan TAÇ FLAME RETARDANT, TAÇ COTTONLIKE, TAÇ ANTIMICROBIAL, TAÇ MICROMUSS, TAÇ ANTISTATIC ve TAÇ UV RESISTANT gibi markalı ürünler ile teknik tekstiller sektörüne yönelik ürünleri de yelpazesinde bulundurmaktadır.

Zorluteks Tekstil ise, bünyesinde yer alan perde ve ev tekstili üretim tesisleri, pazarlama şirketi ve dünyaca ünlü markaları ile ev tekstilinin lider kuruluşlarındandır. Nevresim üretiminde Avrupa’nın en büyüğü olan Zorluteks Tekstil dünyada da ilk üç içinde yer almaktadır. Şirket aynı zamanda entegre perde üretiminde Avrupa’da liderdir.

Grup TAÇ markalı perde ve nevresim ürünleri ile Türk ev tekstili sektörünün lideri konumundadır. Türkiye’nin tek uluslararası ev tekstili mağazalar zinciri Linens ile de sektöre yenilikçi ve öncü bir ev tekstili mağazacılık anlayışı kazandırmıştır.

Zorlu Tekstil Grubu ayrıca, dünyaca ünlü fransız markası olan Pierre Cardin’in ev tekstili ürünlerinin üretim, dağıtım, pazarlama dünya lisans hakkına sahiptir. Zorlu Tekstil Grubu’nun yarattığı, Valeron markası da, Avrupa’da gördüğü yoğun ilgi sonrasında Türkiye’de de tüketicisi ile buluşmaya devam etmektedir.

Zorlu Grubu’nun ev tekstili alanındaki faaliyetleri yıllar içinde hızlı bir büyüme göstermiş ve Türkiye’nin sınırlarını aşarak dört kıtaya yayılmıştır. Yaklaşık 6000 çalışanı ve 800,000 m2’lik kapalı alana sahip üretim tesisleri ile Zorlu Tekstil Grubu dünyanın önde gelen ev tekstili üreticilerindendir.

Elektronik ürünler, Bilgi teknolojileri ve Dayanıklı tüketim malları:

Elektronik, beyaz eşya ve bilgi teknolojisi alanlarında faaliyet gösteren ve 13’ü yurt dışında olmak üzere toplam 26 şirketten oluşan Vestel Şirketler Grubu, Zorlu Grubu’nun amiral gemisi konumunda. Sektöründe Türkiye ve uluslararası pazarların güçlü oyuncularından ve dünyanın en büyük üreticilerinden biri olan Vestel, tüketici elektroniği, beyaz eşya, bilgi teknolojileri ve dijital alanlarında geniş bir ürün yelpazesi sunuyor.

Vestel üretim faaliyetlerini Manisa’da ve Rusya’nın Alexandrov şehrinde gerçekleştiriyor. Manisa’da bulunan 1.000.000 m² alana sahip Vestel City, Avrupa’nın tek alan üzerinde üretim yapan en büyük endüstri kompleksi olma özelliğini taşıyor. 15 yıldır elektronik sektörünün ihracat şampiyonu olan Vestel, Türkiye’nin en fazla ihracat yapan ilk 3 kuruluşu içerisinde yer alıyor.

Enerji:

Zorlu Enerji Grubu; elektrik üretimi, satışı ve ticareti, doğal gaz ticareti ve dağıtımı, enerji santrallerinin projelendirilmesi ve “anahtar teslim” inşası ile uzun süreli bakımı ve işletilmesi gibi geniş yelpazede hizmet sunmaktadır. 5 doğal gaz santrali, 7 hidroelektrik santrali, 1 jeotermal santrali, 1 rüzgar santralinden oluşan portföyüyle yurtiçinde toplam 771 MW’lık kurulu gücü olan Zorlu Enerji Grubu, sektörünün öncü kurumlarındandır. Doğal gaz ticaretinin yanı sıra Grup, Trakya ve Gaziantep bölgelerinde doğal gaz dağıtım faaliyetlerini de yürütmektedir.

Zorlu Enerji Grubu’nun Ege Bölgesi’nde Denizli-Kızıldere, Kütahya-Simav ve Manisa-Alaşehir sahalarında jeotermal yatırımları bulunmaktadır. Grup, 30 yıl süreyle işletme hakkına sahip olduğu 15 MW kapasiteli Denizli Kızıldere Santrali’ne ilave olarak 2012 yılının Mart ayında bu bölgede Türkiye’nin en büyük jeotermal santralinin temelini atmıştır. Zorlu Enerji Grubu’nun rüzgar alanında, 2010 yılında üretime geçen 135 MW’lık kurulu güce sahip Gökçedağ Rüzgar Santrali’nin yanı sıra yatırım öncesi çalışmaları devam eden Osmaniye Sarıtepe’de 50 MW ve Demirciler’de 60 MW kapasiteli iki rüzgar santrali lisansı daha bulunmaktadır. 124 MW’lık potansiyele sahip olacak Dalaman, Sami Soydam ve 60 MW kapasitesi bulunan Harşit, Tirebolu hidroelektrik santrallerinin yatırım öncesi çalışmaları devam etmektedir. Zorlu Enerji Grubu, Türkiye’nin yanı sıra Asya ve Ortadoğu’da enerji talebi hızla artan pazarlarda fırsatları değerlendirerek bölgesel bir güç konumuna gelmek için yatırımlarını sürdürmektedir.  Pakistan ve İsrail’de yürütülen projeler, Grubun bu hedefine ulaşmak için attığı önemli adımlardır.

Gayrimenkul:

Zorlu Gayrimenkul Grubu 2006 yılında yurtiçinde ve yurtdışında değerli araziler üzerine gayrimenkul projeleri geliştirmek üzere kuruldu. Zorlu Center ve A+ ofis projesi olan Zorlu Levent Ofis olmak üzere Zorlu Gayrimenkul Grubu’nun halen iki projesinin  inşaası devam ediyor.

Türkiye’nin ilk 5 fonksiyonlu karma projesi olan Zorlu Center; Performans Sanatları Merkezi, otel, ofisler, alışveriş merkezi ve rezidanslardan oluşuyor. 2,5 milyar dolar yatırımla hayata geçen Zorlu Center’ın, 2013 yılının üçüncü çeyreğinde tüm fonksiyonları ile birlikte açılacak.

Zorlu Center’da yer alan 3.070 kişi kapasiteli Performans Sanatları Merkezi’nin operatörlüğünü 100. yılını kutlayan Nederlander firması gerçekleştirecek.

Sahip olduğu konseptle İstanbul’un yeni lezzet ve moda merkezi olacak Zorlu Center Alışveriş Merkezi, yeşil alanları ve diğer fonksiyonlarla entegre yapısıyla seçkin mağaza ve restoranlara ev sahipliği yapacak.

Zorlu Center’da yer alan rezidanslar ise İstanbul’da; Adalar, Boğaziçi Köprüsü ve tarihi yarımada manzarasını seçkin ailelerle buluşturacak.

Zorlu Gayrimenkul, Zorlu Center içinde yer alacak otel için tercihini “premium luxury” otel markası Raffles’tan yana kullandı. Raffles İstanbul Zorlu Center’da birbirinden farklı toplam 184 oda bulunacak ve bu odaların; 136’sı standart, 47’si süit ve 1 tanesi de Presidential Suite olacak.

Zorlu Center, İstanbul Boğazı’na nazır muhteşem manzarası, 72.000 metrekare yeşil alanı ile uluslararası çekim merkezi olmaya aday.